Podzimní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám přináší mimo jiné článek o mnichovohradišťském sochaři a řezbáři Matěji Beranovi

Podzimní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám přináší mimo jiné článek o mnichovohradišťském sochaři a řezbáři Matěji Beranovi

Vyšlo další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám a opět nabízí řadu zajímavých příspěvků z Českého ráje a Podještědí. Čtenáře z Mnichovohradišťska zaujme především článek Jany Brůžkové o sochaři a řezbáři Matěji Beranovi (1849–1917), který podstatnou část života prožil v Mnichově Hradišti a je zde i pohřben.

Podstatná část obsahu se věnuje významné osobnosti našeho kraje – chemikovi, sportovci, filatelistovi a básníkovi, soboteckému rodákovi Josefu Jindrovi, který letos 26. října oslaví devadesáté narozeniny. Sborník je uveden jeho básní A ještě tebe, rodný kraji a následují články a osobní vzpomínky Tomáše Grindla, Jany Dumkové a Václava France. Sám Josef Jindra pak vzpomíná na svého otce Josefa Jindru staršího (1908–1998), rovněž významnou osobnost, mimo jiné obchodníka náruživého fotografa.

Josefa Jindry se týká i závěrečná část seriálu o historii podniku Crytur, který připravil Michal Košelja. Právě Josef Jindra v tomto podniku působil již od roku 1958.

Čtenáře z Mnichovohradišťska zaujme především článek Jany Brůžkové o sochaři a řezbáři Matěji Beranovi (1849–1917), který podstatnou část života prožil v Mnichově Hradišti a je zde i pohřben. Je autorem například dvou soch u portálu kostela sv. Vavřince v Mukařově, hrobky Peturů na hřbitově v Mnichově Hradišti, hranolového náhrobku s křížem pro Marii a Václava Peschelovy na hřbitově v Dolní Krupé, sochy Krista spasitele v Mohelnici nad Jizerou či sousoší Nejsvětější Trojice na Vicmanově. Podíl má na obnově sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice v Bakově nad Jizerou a renesanční brány u kostela sv. Barbory. Coby řezbář je autorem například sošky Panny Marie s Ježíškem z lipového dřeva, která byla určena pro kapli v Ptýrově a v současné době se nachází v mnichovohradišťském muzeu.

Čtenáři se však dozvědí i mnoho zajímavostí ze širšího regionu. Ladislav Šourek pokračuje v seriálu o obnově hradu Valdštejna a Jaroslav Veselý přináší text o svérázné jičínské odrůdě fotbalu – šrumu. Vladimír „Chroust“ Procházka připomíná výročí první české expedice do Himálaje, Ondřej Vašata píše o semilském historikovi, kronikáři a pedagogovi Františku Mizerovi, který zemřel před sto lety, a Milena Roudná se zaměřuje na význam a historii alejí nejen na Jičínsku.

Lenka Křížová pokračuje ve svém seriálu o farních hřbitovech, tentokrát se věnuje hřbitovu ve Vyskři.

Anna Zvířecí se zabývá počátky města Turnova v kontextu společenského vývoje 13. století.

Ladislav Futtera analyzuje téma literární kritiky v turnovských periodicích na počátku 20. století.

V závěru časopisu vzpomíná Jaroslav Veselý na nedávno zesnulého historika Roberta Kvačka (1932–2024), rodáka z Dvorců u Jičína, i na zrod Valdštejnských slavností v Jičíně.

Jako vždy v časopise najdete recenze publikací věnovaných regionální historii. Jaroslav Kříž recenzuje brožuru o hradu Valdštejn a dvě knihy Petry Šternové o turnovském staviteli Vladimíru Krýšovi.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.

Petr Novák

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top