Jedním z typických vánočních dárků jsou naštěstí i v dnešní době knížky. A protože jsme regionální web, pojďme se podívat na díla regionálních autorů, kterými můžete letos pod stromečkem potěšit své blízké. Nabídka je opravdu pestrá. Hudba, příroda, recepty, fotografie, historie, pivovary, vodní mlýny, kreslený humor i koronakronika. Posuďte sami.
Diskant aneb Odtajněná bigbítová kronika
Na své čtenáře stále ještě čekají poslední neprodané výtisky publikace, která vyšla na konci roku 2021. Na 167 stranách humornou formou přibližuje zážitky, problémy, nezdary i úspěchy tohoto hudebního uskupení. Nezbytnou součástí je 670 unikátních dobových fotografií, na kterých je zachycené veškeré dění okolo hudebníků, včetně technického personálu a fanoušků.
Dále v knize najdete originály textů několika vlastních skladeb, jejich autory a seznam muzikantů, kteří kapelou v průběhu času prošli. Mezi ty nejznámější patří František Brunclík, Vladislav Fanta, Miroslav Horna a Jaroslav Špička. První dva jmenovaní stojí za vznikem knihy. Textová část vychází převážně z kroniky kapely, kterou od roku 1979 pečlivě vedl kapelník František Brunclík, uspořádání a úprava fotografií je dílem bubeníka, klávesáka, zpěváka, ale také mnichovohradišťského patriota a fotografa Vladislava Fanty.
Kniha je v prodeji v Mnichově Hradišti v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové.
Chráněná příroda Mladoboleslavska
V jedinečné publikaci, kterou vydal letos v únoru Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice, nechybí ani lokality z okolí Mnichova Hradiště. Knihu napsala Milada Vrbová, fotografiemi ji doplnil Antonín Kůrka a o celkovou korekci textu se postarala Ivana Řípová. Grafiku si vzal za úkol a svými kresbami knihu doplnil Lukáš Řípa, který má na svém kontě zpracování již několika publikací z regionu.
V knize jsou zahrnuta přírodovědně nejcennější území, která na Mladoboleslavsku můžete navštívit. Vlastní realizaci předcházel několikaletý průzkum cenných oblastí. Z okolí Mnichova Hradiště jsou zastoupeny například lokality Klokočka, Káčov či Žabakor.
Zájemci o publikaci se mohou těšit na 248 barevných autentických fotografií zachycujících krajinu, významné rostliny, živočichy a houby vybraných území.
Kniha je k zakoupení v Muzeu Mladoboleslavska, mladoboleslavském infocentru a městské knihovně. Objednat ji lze i přes internet.
Mnichovo Hradiště a okolí z nebe
Série knih nakladatelství CBS mapující Česko z nebe má od jara další přírůstek, a tentokrát je jím Mnichovo Hradiště a okolní obce. Pečlivě sestavená kniha leteckých snímků je dílem Milana Paprčky a Matúše Krajňáka.
„Nezapomenutelným dojmem při létání nad okolím Mnichova Hradiště pro mě byly působivé skalní útvary, které začínají jihovýchodním směrem kousíček od letiště, táhnou se k Branžeži a přes hřeben vrchu Skuhrava k místním částem obce Žďár – Příhrazům a Žehrovu. Ty skály jsme se snažili zachytit z mnoha různých stran, výšek i úhlů a já věřím, že kniha vám nabízí ty nejhezčí pohledy na ně,“ láká čtenáře autor knihy a pilot Milan Paprčka.
Součástí knihy jsou i snímky z původně neplánovaného podzimního ranního letu kolem Mnichova Hradiště. „Tehdy jsme spolu s fotografkou Ájou změnili směr letu, abychom zachytili město s barevnými stromy v nízkém ranním slunci, které ještě nestihlo rozehřát louky a zahrady ojíněné mrazem,“ přibližuje Milan Paprčka další obsah knihy.
V publikaci nechybí letecké snímky obcí z celého našeho obvodu s rozšířenou působností (ORP). Ke každé obci jsou doplněny i stručné faktografické informace. Na 102 stranách si jistě rádi zalistují jak místní obyvatelé, tak i turisté.
Fotopublikace je v prodeji v knihkupectvích i internetových obchodech.
Mnichovo Hradiště na starých pohlednicích a fotografiích
V létě na pulty knihkupectví zamířila další fotopublikace, která pro změnu potěší zájemce o historii. Vydavatelství Baron vydalo knihu Mnichovo Hradiště na starých pohlednicích a fotografiích. Plnobarevná vázaná kniha obsahuje téměř 500 historických pohlednic a fotografií.
Fotografie jsou doplněny podrobnými popiskami. Nechybí seznam fotografů, nakladatelů a vydavatelů pohlednic Mnichova Hradiště. Autorem knihy je Jiří Šosvald. Impulsem pro vydání knihy byla výstava pohlednic, která se uskutečnila na jaře roku 2019 v muzeu na zámku.
Kniha je k dostání v síti běžné knižní distribuce a samozřejmě i na místech v našem okolí.
Monografie o Josefu Dürichovi
U historie ještě zůstaneme. V srpnu uplynulo 175 let od narození Josefa Düricha, poslance Říšské rady, účastníka československého zahraničního odboje za první světové války, dramatika, spisovatele, zakladatele všeslovanského těsnopisu a významné osobnosti nejen našeho okolí. Při příležitosti tohoto výročí o něm byla vydána pravnukem Jiří Dürichem monografie.
Josef Dürich pocházel z mlynářské rodiny. Ve třinácti letech se přestěhoval z rodné Borovice do Kláštera nad Jizerou, kde převzali jeho rodiče mlýn. Po každodenním koloběhu pracovních povinností se neustále vzdělával, věnoval se literární tvorbě a publicistice, což postupně vyústilo v jeho další společenské aktivity.
Kniha je k zakoupení u rodiny Josefa Düricha. Podobná publikace v jiné úpravě je k prodeji také v Muzeu Mladoboleslavska.
Mlýny na Bělském potoce
Václav Šolc, podobně jako ve své první knize Mlýny na Kněžmostce, zachytil v této publikaci to, co zbylo ze starých mlýnů, a něco navíc ze života lidí kolem mlýnů.
Kniha Mlýny na Bělském potoce dokumentuje tato vodní díla od 16. století. Předkládá čtenáři historii mlýnů a lidí kolem nich až do doby, kdy jejich úlohu převzaly velké průmyslové mlýny. Výroba mouky ve velkém znamenala zánik po staletí budovaného obrazu krajiny kolem mlýnů, který se kniha snaží zachytit.
Prostor dostaly i dvě bělské vodárny, z nichž ta starší zásobovala město vodou již v roce 1502.
Potok Bělá pramenící ve Vrchbělé nezůstává svému jménu nic dlužen. Jeho voda je v celé délce toku až k ústí do Jizery čirá a průzračná. Podél jeho 15 km délky byla v minulosti celá řada chovných rybníků, z nichž se jich dochovalo jen několik. Vodu Bělé používali lidé pro sebe pro zvířata, byla nezbytná pro provozování řemesel. Kromě toho byla zdrojem energie pro dvanáct mlýnů a dvě vodárny.
Pivovary Českého ráje
Na podzim dorazila do knihkupectví kniha Pivovary Českého ráje. Připravil ji Jaroslav Egert, mimo jiné autor beznadějně rozprodaných a stále žádaných Mlýnů na Žehrovce.
Publikace představuje historii třinácti pivovarů, mezi nimi například Pivovaru Svijany i dnes již neexistujícího pivovaru na Loukovci. Texty jsou doplněny perokresbami a velkým množství barevných a černobílých fotografií.
V Mnichově Hradišti je možné knihu zakoupit v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové.
Když sranda vzniká v posteli
Jiří Flekna (1959–2021) z Bakova nad Jizerou byl po těžkém úrazu páteře více než třicet let upoutaný na invalidní vozík. Přesto svůj život nevzdával. Začátkem 80. let začal kreslit vtipy. Publikoval je v časopisech a za sebou měl i řadu výstav na různých místech ČR. Vyvrcholením jeho tvorby měla být kniha kresleného humoru, na které již začal spolu s přáteli pracovat. V březnu 2021 nás předčasně opustil. Jelikož už byla jasná Jirkova konkrétní představa, přátelé a rodina se rozhodli, že knihu vydají in memoriam.
Kniha s provokativním názvem Když sranda vzniká v posteli obsahuje 130 vtipů a doplněna je řadou fotografií a zajímavostí z autorova života. K zakoupení je za 150 Kč například v Městské knihovně Bakov nad Jizerou a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové v Mnichově Hradišti. Další prodejní místa, možnost zaslání knihy poštou i veškeré další podrobnosti a najdete na webu Spokojeného domova.
Recepty uživatelů Denního centra pro seniory JIZERA
Denní centrum pro seniory JIZERA představilo v prosinci sbírku receptů svých klientů z Mnichova Hradiště a Bakova nad Jizerou. Knížka vznikla tak trochu souhrou náhod. Od roku 2017 lektoruje Veronika Vynikalová v centru pravidelné tréninky paměti. A od paměti je už jídlu jen kousek. Senioři rádi vzpomínají třeba na to, co senioři dříve rádi doma vařili, ale i se chlubí tím, co dosud vaří. Společně hodnotí donesené dobroty a předávají si mezi sebou rozmanité recepty. A protože by bylo škoda mít všechny ty donesené báječné recepty jen tak poházené v krabicích, rozhodli se o recepty podělit s veřejností.
Zakoupit knížku je možné přímo v centru nebo na vánočních trzích v Mnichově Hradišti, kde bude mít centrum stánek.
Tipy na knižní dárky z Bakovska
Bakov nad Jizerou – rozcestí středního Pojizeří
V listopadu roku 2021 vyšla knížka Bakov nad Jizerou – rozcestí středního Pojizeří, kterou napsal Vojtěch Dvořák. Jedná se o první publikaci o Bakovsku, která je celobarevná a má 224 stran s více než 450 fotografiemi. Seznamuje čtenáře nejen s historií, památkami, přírodou, ale i kulturou i sportem našeho kraje. Zajímavostí jsou QR kódy, které vás přesměrují na čtyři autorská videa, pět interaktivních internetových map a složku zajímavých materiálů ke stažení.
Paměti města Bakova nad Jizerou
Jedná se o nejobsáhlejší novodobé dílo o dějinách tohoto města. Celkem tři svazky mají více než 1 300 stran, které vznikly za autorova usilovného bádání v archivech, knihovnách, školách, kronikách i z osobních rozhovorů s pamětníky. Jak sám autor uvádí v úvodu prvního dílu, cesta za informacemi byla nelehká. Texty byly mnohdy psané v kurentu (německá obdoba novogotického kurzívního písma), staré němčině i latině…
Vladimíru Bednářovi byla za jeho celoživotní úsilí a přínos pro město v oblasti uchovávání historických pramenů, pamětí a odkazů našich předků budoucím generacím udělena v listopadu roku 2016 Cena města Bakov nad Jizerou.
Dílo se skládá z těchto svazků:
- Ze starých časů (od počátků osídlení do roku 1848)
- Z rakouských okovů ke svobodě (mapující období let 1849–1918)
- Letopisy nové doby (z let 1916–1966)
Z dalších knih vydaných Vladimírem Bednářem jsou k dispozici ještě tyto:
O lidech bláhových a fanfarónech
Autor zde představuje zdejší rázovité figurky, osůbky, postavičky, lidi hříšné, fanfaróny, štramáky, komiky, smolaře a další, kteří se odlišovali od ostatních žijících v letech 1880–1980.
Bakovské historické obrázky
Do knihy autor uložil příběhy z místních dějin, které představuje v dějovém napětí, aby zaujaly čtenáře. Snaží se tak umocnit čtenářovo povědomí o dávno zapadlých událostech v historii našeho regionu.
Knihy může zakoupit v pokladně městského úřadu.
Přírůstky v Bousovské regionální knihovničce
Eduard Doškář 1903–1942
V březnu uplynulo 80 let od smrti Eduarda Doškáře. Město Dolní Bousov při této příležitosti vydalo v edici Bousovská regionální knihovnička knihu dokumentů a dochovaných textů tohoto významného občana Dolního Bousova. Autorem je Miloslav Ječný.
Eduard Doškář se narodil 27. ledna 1903 v Dolním Bousově a zemřel 6. března 1942 v koncentračním táboře ve Stutthofu. Byl významnou dolnobousovskou osobností období první republiky. Absolvoval obchodní akademii a pracoval jako úředník v Liberci, v Brně, v Praze a v Dolním Bousově. Psal verše a povídky. V letech 1929–1933 byl kronikářem města. Ve své tvorbě reagoval i na politické události doby. Proto po okupaci Československa skončil v koncentračním táboře, kde zemřel.
160 let sboru Stojmír
V zasedací místnosti Dolního Bousova se v říjnu konala malá slavnost k 160. výročí založení sboru Stojmír. Již výše zmíněný autor Miloslav Ječný při té příležitosti sestavil publikaci k tomuto výročí.
Knihy jsou k dostání v infocentru v Dolním Bousově v Kostelní ulici.
Moje koronakronika
Naši pravidelní čtenáři vědí, že občas zavítáme i mimo Mnichovohradišťško. Zvláště když se tamní události týkají právě literatury a zajímavých osobností, které žijí jen pár kilometrů od hranic našeho obvodu obce s rozšířenou působností. A obě podmínky byly splněny v listopadu, kdy byl v Turnově hostem jednoho z pravidelných „večerů Na Sboře“ herec, moderátor a spisovatel Petr Vydra. Uvedl svou novou knihu Moje koronakronika.
Knižní novinka držitele čestného uznání poroty Ceny Miloslava Švandrlíka (za knihu Hlas a jiné povídky) volně navazuje na titul Muž v karanténě. Sbírku humorných textů a fejetonů sjednocuje období koronaviru a různých omezení s ním spojených. Pandemie sice není tématem všech příběhů, ale více či méně ovlivňovala autorovo psaní. Moje koronakronika nepopisuje život celé společnosti, ale všední příhody jednoho člověka, případně jeho rodiny. Stejně tak ovšem zachycuje i o něco méně běžné zážitky, když například autor vyrazí na kurz vaření k Romanu Vaňkovi, rozhodne se cestovat poslepu centrem Prahy, řídit psí spřežení nebo obnovovat turistické značky.
Knihu svými ilustracemi doplnil známý kreslíř Petr Urban. K dostání je v běžné knihkupecké síti.
Máte tip na knížku, která v našem výčtu chybí? Napište nám na redakce@mnichovohradistsko.cz.